Слагане на декодер на BR Е95 в ТТ (1:120)
Локомотив: Brawa BR E95 (53000)
Декодер: Flieschmann без звук по NEM651 (6 Пинов)- FLM-685502 s 35 mm кабел
Digital формат: DCC
Интерфейс: Не
Фрезоване: Не
Трудност: Леко до средно
Днес ще ви запозная с този красавец за някой, ръб за други, но като цяло доста детайлен локомотив, което е леко изнервящо при работата с него, тъй като повечето детайли са дребни, крехки, а сглобката на Брава не е от най- лесните, още по- малко практичните.
Характерно е, че е с два двигателя (в двете кабини), които да куплирани с механична връзка за да се държат в синхрон.
Brawa препоръчват цифровизирането на този локомотив с декодер на Lenz - 7 пинов (6 + син проводник за маса на осветлението). Имат специално упътване как да се прави, като преработката е меко казано зверска и според мен недодялана- с рязане на платките и укрепващите пластини над двигателите... аз лично никога не бих направил тяхната преработка и съм меко казано горд с това което ще ви покажа. Преработката е елегантна и не изисква кой знае какви умения.
Ето го и него
Започвам с махането на карданната предавка между двете части и бавното и тягостно изваждане на корубите на двете части на локомотива.
Проводниците от токоснемащите пластини на колелата до платките са завъртени и подпъхнати под платките. Изваждам ги, размотавам и разпоявам проводниците, тъй като ще имаме работа в долната част на платките.
Сваляме платките. Разпояваме диодите (D1 и D2) и от двете платки.
Декодера ще го слагам на платката във водещата кабина V (другата е H). На покрива поставям изолир, там където ще е декодера.
След като проследих доста внимателно пистите, решавам да направя преработката, като запазя цялото токоснемане от всичките 6 оси на двете кабини и запазвам възможността за токоснемане от пантограф. Това налага прекъсване на пистите на платките и на двете кабини от долната страна на три места- пистата пред и след едната пластина за двигателя и разклонението на пистата към другата клема. Платките са огледални и са лесни за ориентиране.
Сега можем да монтираме платките обратно и да си запоим проводниците от токоснемащите пластини на колелата. Завиваме и си ги пъхаме под платките, където бяха
Взимаме декодера и му махаме платката с пиновете
Опроводяваме заради прекъснатите писти и за да запазим захранването. Правим го с кафявия проводник огледално и на двете платки.
Слагам пробно декодера за да тествам като се запояват:
За кабина V
червен- на +
черен - на -
сив на М-
оранж на М+
бял - към отвор за диода
За кабина Н
Пускам жълт проводник между отвора на диода и декодера жълто (сложил съм син изолатор)
Пускам Кафяв проводник от M-, който се връзва към M+ в кабина V
Пускам сив проводник от M+, който се връзва към M- в кабина V
Между двет екабини с перманентен маркер боядисвам в черно за да не дразни окото.
Идва ред на обратното сглобяване, be patient.... please. Имате вместо 3 цели 6 проводника между кабините и карданна предавка между тях, която е на сглобки от 3 части.
И е готов